TOBB ile MYK arasında işbirliği protokolü imzalandı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) arasında imzalanan iş birliği protokolüyle "proje yöneticis i", "halkla ilişkiler/iletişim uzmanı" ve "tesis/idari işler yöneticisi" mesleklerinin ulusal meslek standardı ve ulusal yeterliliği belirlenecek.​

TOBB ile MYK arasındaki "Ulusal Meslek Standardı ve Ulusal Yeterlilik Hazırlanması İş Birliği Protokolü" imza töreni, TOBB Sosyal Tesislerinde düzenlendi.

Törene TOBB Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Faik Yavuz, MYK Başkanı Adem Ceylan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı AB ve Mali Yardımlar Daire Başkan Vekili Burak Çağatay Doğan ve ilgililer katıldı.

-"Yeni meslek standartlarına yoğunlaşacağız"

TOBB Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Yavuz protokolle "proje yöneticisi" (seviye 5), "halkla ilişkiler/ iletişim uzmanı" (seviye 6), "tesis/idari işler yöneticisi" (seviye 6) mesleklerinin, ulusal meslek standardı ve ulusal yeterliliğinin belirleneceğini bildirdi.

Çalışanın "Mesleki Yeterlilik Belgesi"ne sahip olmasının işverenin de işini kolaylaştırdığını ifade eden Yavuz, "MYK'nın bu işin yaygınlaştırması yönünde gösterdiği çabayı takdir ediyoruz. TOBB olarak biz de üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirmek için imzalayacağımız protokole konu olan 3 mesleğin ulusal meslek standardı ve ulusal yeterliliğini hazırlayacağız. Bunu başardıktan sonra yeni meslek standartlarına yoğunlaşacağız" dedi.

-"TOBB 12 meslekte belgelendirme yetkisine sahip"

MYK Başkanı Ceylan, burada yaptığı konuşmada TOBB'un en büyük paydaşları olduğunu belirterek, TOBB ile birlikte onlarca mesleğin standardını hazırladıklarını söyledi.

Bugüne kadar 663 mesleğe ilişkin standardının belirlenip, Resmi Gazete'de yayımlandığını bildiren Ceylan, "Ayrıca 200'e yakın mesleğin de standartlarının hazırlanması çalışmaları devam ediyor. Bununla birlikte meslek standardı belirlenen 339 meslekte ulusal yeterlilik hazırlanırken 150 meslekle ilgili de ulusal yeterlilik çalışmaları sürüyor." diye konuştu.

Ceylan, 37'si "tehlikeli" ve "çok tehlikeli" meslekler olmak üzere 49 kuruluşa sınav ve belgelendirme yetkisi verildiğini dile getirerek, bu kuruluşlardan bir tanesi olan MEYBEM'in 12 meslekte belgelendirme yetkisinin bulunduğunu söyledi.

İş birliği protokolü, konuşmaların ardından Ceylan ve Yavuz tarafından imzalandı.